Kompletan Vodič za Negu Kože Tokom Godišnjih Dobra

Bucka Blog 2024-08-25

Saznajte kako pravilno negovati svaki tip kože tokom godišnjih doba. Detaljni vodič sa prirodnim receptima, piling tehnikama i savetima za hidrataciju.

Kompletan Vodič za Negu Kože Tokom Cele Godine

Prolećna regeneracija kože

Kada prođu hladni zimski dani, koža zahteva posebnu negu. Čišćenje mora postati češće, a kreme vlažnije i sa zaštitnim faktorom. Lice bi tokom toplih dana trebalo umivati vodom i blagim sapunom dva puta dnevno, a barem jednom nedeljno raditi piling.

Zašto je piling važan?

Koža se neprestano obnavlja - nove ćelije nastaju u unutrašnjem sloju epiderma i postupno izbijaju ka površini. Na kraju svog životnog veka (oko 20 dana), te ćelije se odvajaju i potrebno ih je ukloniti da bi ten ponovo postao blistav.

Kako pravilno raditi piling?

  • Koristite preparate sa prirodnim ili sintetičkim mikročesticama (komadići koštice kajsije, šećer, so) koji odgovaraju vašem tipu kože
  • Nikada ne trljajte jako vrhovima prstiju
  • Nanesite sredstvo za piling na čelo, nos, obraze, vrat i dekolte
  • Masirajte nežno kružnim pokretima
  • Temeljno isperite kožu mlakom vodom

Prirodni piling recepti:

Kukuruzno brašno: Pomešajte sa mlakom vodom, mlekom ili tečnim sapunom. Nakon pilinga obavezno nanesite hidratantnu masku.

Jaje: Umutite jedno celo jaje i nanesite ga na lice, vrat i dekolte. Ostavite 20 minuta, potom isperite.

Kvasac: Sa nekoliko kapi mleka je odličan protiv masne kože i mitisera.

Voće i povrće: Kolutovi krastavca ili izgnječena jagoda hidriraju kožu i daju joj svež izgled.

Letnja zaštita i hidratacija

Leti je ključno pojačati unos tečnosti u organizam. Pijte vodu, ceđene sokove i rashlađene čajeve. Zeleni čaj sa nekoliko kapi limuna je provereni "čistač" organizma, dok je čaj od kamilice blagotvoran za osetljivu kožu.

Promena kremnog režima:

Ako ste tokom zime koristili kreme koje hrane kožu i daju joj neophodnu masnoću, sada pređite na hidratantne kreme. Pre kupovine savetujte se sa dermatologom. Tokom dana koristite kreme sa zaštitnim faktorom kako biste opušteno uživali u suncu.

Kupke za osveženje:

Kupke ne samo što neguju kožu već i relaksiraju, budu čula, pojačavaju cirkulaciju i čine kožu mekom i elastičnom. Voda je osnovni element kojim održavamo čistoću i lepotu kože.

Recept za kupku od jogurta: Pomešajte čašu jogurta ili kiselog mleka sa kašikom meda i kašikom soli. Napravite ujednačenu masu kojom ćete istrljati celo telo masažom od 5 minuta. Nakon toga lezite u kadu s toplom vodom 15 minuta, potom se istuširajte prvo toplom, a zatim hladnijom vodom.

Jesenja priprema kože

Koža ima površinu od 1,7 do 2 m² i čini 18% ukupne težine tijela. Njen izgled je estetski bitan, a sve veća zagađenost, stresan način života i nezdrava ishrana utiču na pojavu ozbiljnih kožnih problema.

Vitamini za zdravu kožu:

  • Vitamin A: Nalazi se u papaji, mrkvi, narandži, žutom voću, zelenom lisnatom povrću, mleku i vrhnju. Ima antioksidativni učinak i zadržava mladolik izgled kože.
  • Vitamini B grupe: Nalaze se u jogurtu, grašku, gljivama, leći, siru, bademima, mesu, ribi i žitaricama. Neophodni su za čistu kožu i obnovu ćelija.
  • Vitamin E: Nalazi se u maslinovom ulju, klicama, bademima, lješnjacima, tamnozelenom povrću, jajima i mleku. Pomaže zacjeljivanju rana i sprečava nastanak bora.
  • Vitamin C: Nalazi se u južnom voću, zelenoj salati, narandžama, brokuli, paradajzu, malinama i ribizli. Neophodan je za proizvodnju kolagena i zaštitu od UV zračenja.

Zimska zaštita kože

Zimi je koža posebno osetljiva na hladnoću i vetar. Ključni saveti za zimsku negu:

  • Redovno radite blagi piling (2 puta nedeljno)
  • Koristite uljane kupke i gelove za tuširanje sa prirodnim uljima
  • Intenzivno hidratirajte ruke nakon svakog pranja
  • Koristite losione i mleka za telo bogata prirodnim uljima
  • Pre izlaska napolje nanosite zaštitne kreme sa SPF faktorom

Zaštita usana:

Koža usana i područja oko očiju je najtanja i zahteva posebnu negu. Uvek koristite balzame sa visokim zaštitnim faktorom koji blokira UV zračenje.

Prirodni recepti za negu kože

Maske sa medom:

Med i krastavci: Ogulite jedan krastavac i usitnite ga u blenderu, dodajte 2 kašike meda. Nanesite na lice i vrat, ostavite da se osuši, potom isperite.

Med i jabuke: U blender stavite jednu oguljenu jabuku i kašiku meda. Nanesite smesu na lice i ostavite 15 minuta.

Regenerator za kosu:

Pola šolje meda i 2 kašike maslinovog ulja. Masirajte tjeme, ostavite 30 minuta pod tuš kapom, zatim šamponirajte.

Proizvod za čišćenje lica:

1/4 šolje meda, kašika tekućeg sapuna i pola šolje glicerina. Nanesite mekom spužvom, isperite toplom vodom.

Česte greške u nezi kože

  • Piling sa zrnastim preparatima: Mogu prouzrokovati mikrooštećenja ćelija. Za osetljivu kožu bolje je koristiti smesu od sode bikarbone i tople vode.
  • Dugi topli tuševi: Uklanjaju prirodni masni sloj kože. Ograničite tuširanje na 10 minuta.
  • Spavanje sa šminkom: Ometa disanje kože i ubrzava starenje.
  • Pušenje: Ubrzava starenje kože i menja boju zuba i noktiju.
  • Loša ishrana: Šećer i zasićene masti ubrzavaju proces starenja.

Abeceda dnevne nege kože

Ispravna nega kože zahteva dnevni raspored od četiri koraka koji traju samo pet minuta:

  1. Parenje: Prije spavanja parite lice 1-2 minuta toplom vodom da otvorite pore.
  2. Čišćenje: Upotrebite proizvod za čišćenje posebno formuliran za vaš tip kože. Masirajte lice 30 sekundi kružnim pokretima.
  3. Toniziranje: Koristite tonik bez alkohola da uklonite ostatke nečistoća i zatvorite pore.
  4. Hidratizacija: Laganim kružnim pokretima nanesite malu količinu hidratantne kreme na lice i vrat.

Zaključak

Pravilna nega kože tokom cele godine zahteva prilagođavanje rituala promenama vremenskih uslova. Ključni elementi su redovno čišćenje, piling, hidratacija i zaštita od sunca. Koristeći prirodne sastojke i prave preparate za vaš tip kože, možete održati zdrav, blistav ten bez obzira na godišnje doba.

Zapamtite da je koža najveći organ našeg tela i da njena nega nije samo pitanje lepote, već i zdravlja. Ako imate specifične probleme sa kožom, uvek se konsultujte sa dermatologom kako biste dobili personalizovane savete i tretmane.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.