Kondilomi i HPV virus: Simptomi, Lečenje i Vakcinacija
Sve što treba da znate o kondilomima, HPV virusu, dijagnostici, lečenju i vakcinaciji. Saveti i iskustva pacijenata.
Kondilomi i HPV Virus: Sve Što Treba da Znate
Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu polno prenosivu bolest uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ova bolest može izazvati značajan stres i neprijatnosti zbog teškog lečenja i mogućnosti recidiva. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su kondilomi, kako se prenose, kakvi su simptomi, načini lečenja i prevencije.
Šta su kondilomi?
Kondilomi su posledica infekcije HPV virusom koji prianja za epitelne ćelije kože i sluzokože, najčešće u genitalnom regionu, anusu ili, ređe, na koži testisa. Postoji preko 80 poznatih tipova HPV virusa, a samo neki od njih izazivaju polne bradavice. Tipovi 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma, dok tipovi 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja karcinoma.
Klinička slika i simptomi
Kondilomi se kod muškaraca najčešće javljaju na prepucijumu, frenulumu, sulcusu coronariusu penisa ili otvoru uretre. Kod žena se obično nalaze na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu ili ređe u vagini i na grliću materice. To su mekane, izdužene tvorevine beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. U početku su mali, ali mogu narasti i postati voluminozni.
Dijagnostika
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a ponekad su potrebna dodatna histološka ili imunološka ispitivanja. Važno je naglasiti da HPV virus ne može biti dijagnostikovan analizom krvi, jer ostaje na površini sluzokože. Zbog mogućnosti pogrešne dijagnoze, preporučuje se konsultacija sa više stručnjaka pre donošenja konačnog zaključka.
Lečenje kondiloma
Lečenje je individualno i može biti dugotrajno. Najčešći načini terapije uključuju:
- Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom, bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana
- Laser terapiju - efikasna za unutrašnje kondilome u vagini ili rektumu
- Topikalne preparate - kao što su podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
- Hirurško uklanjanje - za veće ili upornije promene
Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo vidljive promene, a ne i sam virus. Zbog toga su česti recidivi, a pacijentima se tokom terapije preporučuje apstinencija od polnih odnosa.
Kondilomi tokom trudnoće
Tokom trudnoće dolazi do ubrzanog širenja kondiloma zbog promena u imunitetu. Lečenje je neophodno tokom čitave trudnoće, a najčešće se koristi laserska vaporizacija. Ako su promene na grliću materice minimalne, lasersko lečenje može biti odloženo do 15-20 dana pre termina porođaja.
Vakcinacija protiv HPV-a
U Srbiji su dostupne dve vakcine protiv HPV-a - Cervarix i Gardasil. One deluju na kancerogene tipove virusa i mogu značajno smanjiti rizik od raka grlića materice. Vakcine se preporučuju devojkama između 9 i 26 godina, a daju se u tri doze tokom šest meseci. Iako su vakcine efikasne, važno je naglasiti da ne štite od svih tipova HPV-a niti leče već postojeću infekciju.
Zaključak
Kondilomi predstavljaju kompleksan zdravstveni problem sa kojim se suočava veliki broj ljudi. Ključni faktori u borbi protiv ove bolesti su pravovremena dijagnoza, adekvatno lečenje i prevencija kroz vakcinaciju i bezbednije seksualne odnose. U slučaju sumnje na infekciju, neophodno je posetiti stručnjaka i, ako je potrebno, zatražiti drugo mišljenje.